Malatya Kayısı ürünleri hakkında

Malatya Kayısı ürünleri hakkında

Yazar: Agde Okunma Sayısı: 838 Yayınlanma Tarihi 04 May 2016 Yorum: 0

  Türkiye Kayısı üretiminde ilk sırada yer alan Malatya Kayısı çeşitleri taze kayısı, kuru kayısı, gün kurusu, kayısı çekirdeği ve diğer ürünleri.

  Kanser hastalıklarına karsı koruyucu bir etkisi olan kayısının bu etkisi, özellikle sigara ve alkol kullananlar için daha güçlü oluyor. Tarım Bakanlığınca kayısı ile ilgili yapılan araştırmalarda, hem taze hem dekuru kayısı da bulunan A vitamini organizmanın ve sağlıklı hücrelerin direncini artırarak, kanser hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu belirlenmiştir.

Kayısı vücut direncini arttırarak dış etkenlere karşı hastalıklardan koruyucu özelliği olan besleyici ve yüksek A vitamini bulunduran bir besindir.

Koruyucu etkisinin yanında özellikle sindirimi hızlandırır, göz sağlığı ve kemik gelişimine yardımcı olur.

Kayısının sodyum bakımından fakir, potasyum yönünden zengin bir meyvedir. Bu nedenle bazı diyetlerin uygulanmasında oldukça önemli yeri vardır.


Faydaları:


Anemi (Kansızlık) ,Kabızlık, Sindirim başta olmak üzere ;

Ateş: Kuru kayısı yüksek ateşle de savaşır. İşte size mükemmel bir doğal ateş düşürücü tarifi: Bir adet kayısının üzerine bal sürün daha sonra bu kayısıyı bir bardak suyun içine atın ve iyice karıştırdıktan sonra suyu için. Ateşiniz 30 dk içinde düşecektir.  Ayrıca doğal yolla da susuzluğunuz giderilmiş olur.

Deri: Kuru kayısı suyu aynı zamanda güneş yanıklarında, kaşıntılarda, egzamada ve uyuzda problemli bölgenin üzerine kullanılabilir. Ayrıca bu hastalıkların dışında kullanmanız derinizi temizler ve birçok deri hastalığına yakalanmanızı engeller.  Ayrıca kayısı suyu nemlendirici özelliğinden dolayı derinizin pul pul dökülen yerlerine uygulanabilir.

Sağlıklı  Sindirim Sistemi: Kuru kayısı müsil özelliği ile vücudumuzdaki  istenmeyen atıkları atmamıza yardımcı olur.  Piyasada bulunan sindirim sistemi içecekleri ve ürünlerinden daha etkili ve doğal bir yol olan kuru kayısı, alkali özelliği ile bütün bağırsaklarınızı temizler.

Gebelik:  Kuru kayısı tarihi tam kesin olarak bilinmemekle beraber uzun yıllar  boyunca gebelikte destekleyici olarak ve kısırlık tedavisinde de yardımcı besin  olarak kullanılmıştır.  Kuru kayısının kısırlığı tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Kanama ve spazmlarda doğal bir ağrı kesici olarak kullanılır. Ayrıca kuru kayısı vajinal enfeksiyonların tedavisinde de kullanılır. Gebelik süresi boyunca kuru kayısı hamile kadınlar için mükemmel bir atıştırmalıktır.

Kalp Ritmini Düzenler: Kuru kayısı mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Potasyum bir mineraldir ve içinde elektrolit bulundurur.  Bu mineraller kalp kasının sağlıklı çalışmasını sağlar ve kalp ritmini düzenler.

Gözün İyi Görmesi:  Kuru kayısı A vitamini içerir. A vitamini ise gözler için en faydalı vitamindir. Ayrıca A vitamini çok güçlü bir antioksidan olup, hücrelerin sağlıklı kalmasını sağlar.  Bazı radikal zararlar insan gözünün lensini incitebilir; bu da katarakt ve kalıcı göz hasarına yol açar. A vitamini bu hastalıklardan kurtulmanız için gereklidir. Kuru kayısı katarakt hastalığında hayati bir önem taşır.

 Hemoglobin: Kuru kayısı hemoglobin artışına sebep olur. anemi ile savaşta gerekli olan madde hemoglobindir.  Hemoglobin artışı için kuru kayısı içinde demir ve bakır bulunur.

 Astım: Kuru kayısı ayrıca tüberküloz semptomlarını, astımı ve bronşiti tedavi etmesi ile bilinir.

Cilt sağlığı: Kuru kayısı yağı, cilt sağlığında önemli bir rol oynar. Bu yağ cildin temiz ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olur.

 Yüksek kan basıncı: Kuru kayısı muzdan 3 kat daha fazla potasyum içerir.  Vücudumuzun tuz seviyesini dengeleyerek kan basıncını düşürür.  İçinde potasyum bulunan kayısı ayrıca kalp hastalıklarına yakalanmamak için tercih edilmesi gereken besinler arasındadır.

Kas gelişimi: Malatya kayısı potasyum içerir. Potasyum, metabolizmayı güçlendirir ve organlarımızın için vazgeçilmezler arasında yer alır. Özellikle vücut geliştirme şampiyonlarının vazgeçilmez besini olan kuru kayısı, vücuttaki asit seviyesini dengeler ve proteinleri sentezler.

Kan pıhtılaşması: Malatya kayısı K vitamini içerir. K vitamini ise kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bir vitamindir. Herhangi bir yaralanma esnasında kanımızın pıhtılaşmaya ihtiyacı vardır, yoksa aşırı kanamadan ölebiliriz. Günlük 1 kase kuru kayısı yemeniz,  kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olacaktır.

Yorumlar
Yorum Yap