Kuru ve Taze Dut Tüketimi ve Faydaları

Kuru ve Taze Dut Tüketimi ve Faydaları

Yazar: Agde Okunma Sayısı: 1261 Yayınlanma Tarihi 04 May 2016 Yorum: 0

Dut Meyvesi tüketilirken kuru,taze, pekmez halinde tüketilirken değişik pestil ürünlerinin yapımında ve gıda takviyesi için çeşitli ürünlerin içeriğinde dut ve ürünleri kullanılmaktadır.Birçok türe sahip olan dut ağacının en çok kullanılan türleri ise beyaz dut ve kuru karaduttur.  Şifalı  dut meyvesi ağacı 10-20 metreye kadar  kalın, uzun, silindir şeklinde gövdeye sahip bir ağaçtır. Yetiştirildiği bölgeye göre genellikle sıcak ve ılıman iklimlerde kolayca yetiştirilen dut meyvesi ağaçları ülkemizde de birçok bölgede yetiştirilir.

Ağacı uzun zamandan beri meyvesinin tüketimi ve ipek böcekçiliği için yetiştirilir. İpek böceği dut ağacının yaprağını çok sevdiği için ağacında ipek böceği oldukça sık rastlanan bir böcektir.

Ayrıca çoğunlukla beyaz meyvenin ağacı yetiştirilmesine karşın, düşük oranda kara ve mor olan ağaçları da ülkemizde bulunmaktadır. Ağaçlarından toplanan meyvelerden taze tüketimin yanında, karadut pekmezi, karadut reçeli, dut şurubu, dut pestili, köme (cevizli sucuk) gibi yiyeceklerde üretilmektedir. Meyvesi, kurutulmak suretiyle de kurutulmuş olarak tüketilmektedir. Karadut suyu da hem faydası hem de susuzluk giderici özellikleri sebebiyle oldukça yaygın olarak kullanılır. 

DUT’UN FAYDALARI

Dut faydaları arasında taze yapraklar kanamaları durdurmak maksadı ile buruna ve derideki yaralara tampon yapılması sayılır. Kara olan meyvesinin şurubu gargara olarak ağız, diş eti ve boğaz hastalıklarına iyi geldiği gibi bebeklerin yakalandığı pamukçuk hastalığına da iyi gelir. Ağacın yaprakları idrar söktürücü olarak kullanılabildiği gibi ağacın kabukları ve gövdesi de kurt düşürücü olarak ve şeker hastalığı tedavisinde kullanılır.

DUT, ZEKAYI DA GELİŞTİRİYOR 

Meyveleri birçok hastalığa iyi geldiği gibi romatizma ağrılara, böbreklerdeki ağrılara, kansızlık, stres, yorgunluk gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Uykusuzluğa iyi gelmesi de dutun faydaları arasındadır. Ayrıca bu şifalı meyve pekmez olarak yendiğinde ülser, gastrit gibi mide hastalıklarına iyi geldiği gibi bronşit, astım gibi akciğer rahatsızlıklarına da iyi gelir.

 Dut faydaları arasında zeka geliştirici özelliği olması ve  çocuklara yedirilmesi tavsiye edildiği de söylenebilir.

Yorumlar
Yorum Yap